Teatr Wielki
Teatr Wielki w Łodzi – remont elewacji i schodów
Remont konserwatorski elewacji budynku Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z przebudową głównych schodów wejściowych. Budynek jest usytułowany na Placu Dąbrowskiego i znajduje się w rejestrze zabytków
- Inwestycja: Remont konserwatorski elewacji budynku Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z przebudową głównych schodów wejściowych.
- Typ obiektu: Budynek użyteczności publicznej, funkcja kulturowa. Teatr Wielki składa się z dwóch obiektów, stanowiąc kompleks budynku głównego i technicznego, połączonych przewiązką. Działka, na której wzniesiono Teatr Wielki usytuowana jest na Placu Dąbrowskiego, w kwartale ulic: Plac Dąbrowskiego, Narutowicza, Sterlinga i Jaracza. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
- Opis: Remont konserwatorski elewacji budynku głównego, przebudowa głównych schodów wejściowych z budową pochylni dla niepełnosprawnych, izolacja termiczna od strony wnętrza południowej ściany szatni dla widzów w budynku głównym teatru.
- Technologia: Szkieletowa mieszana
- Klient: TEATR WIELKI w Łodzi z siedzibą w Łodzi przy Placu Dąbrowskiego
- Status: Prace zakończone
- Zakres prac: Restauracja i konserwacja okładzin kamiennych elewacji budynku głównego, docieplenie ścian podziemia w części frontowej budynku głównego, przebudowa schodów zewnętrznych z wymianą posadzki w części frontowej budynku głównego, budowa pochylni dla niepełnosprawnych od strony płd-wsch. części frontowej budynku głównego, docieplenie od strony wnętrza południowej ściany szatni dla widzów w budynku głównym.
Budowla budynku głównego, wzniesionego w 1967r., założona jest na planie krzyża łacińskiego. Architekturę bryły obiektu tworzą formy prostopadłościenne, przenikające się wzajemnie z centralnie górującą bryłą, mieszczącą pudło sceniczne. Elewację frontową szerokości ok. 50 metrów kształtuje podwójny ażur w dolnym poziomie, o formie podcienia zwieńczonego reliefem i loggii zamkniętej gzymsem koronującym. Podcień wiąże się z głównym wejściem i holem, loggia opiera się na całej długości przestrzeń foyer. Między podcieniem, a loggią znajduje się fryz z kompozycją rzeźbiarską w formie reliefu. Fryz autorstwa prof. Jerzego Bandury z Krakowa stanowi rytm pegazów, koni, postaci ludzkich i elementów dekoracyjnych dzielonych symbolicznymi tryglifami. Teatr Wielki jest jedną ze sztandarowych łódzkich realizacji okresu socrealizmu i w znacznym stopniu wpływa na pejzaż architektoniczny Miasta.