• 0/42 679 12 76
  • vik-bud@vik-bud.pl
  • Milionowa 23, 93-193 Łódź
Szkoła na Pomorskiej 16

Szkoła na Pomorskiej 16

  • InwestycjaModernizacja budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16
  • Typ obiektuZabytkowy
  • OpisPrzedmiotem zamówienia jest opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla zadania pn. „Modernizacja budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16” w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, zlokalizowanego na działce nr 188/5 w obrębie S-1, w Łodzi, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem rej.: 289/A decyzją z dnia 31.01.1983 r. Budynek jest własnością Miasta Łódź.
  • Klient: Miasto Łódź – Zarząd Inwestycji Miejskich, ul. Piotrkowska 175
  • Status: Przygotowanie do prac
  • Zakres prac: Inwestycja polegać będzie na przeprowadzeniu kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich w obrębie elewacji frontowej budynku (południowej) wraz z prześwitami bramnymi, stolarką okienną i drzwiową zewnętrzną wraz z wrotami bramnymi, a także w obrębie ogrodzenia frontowego.
  • Opis: W drugiej połowie XIX wieku społeczność żydowska planowała na terenie, który zajmuje dziś gmach IV LO, wznieść synagogę. Jednak Rada Miasta Łodzi nie zaakceptowała tego pomysłu. Parcela zyskała zupełnie inne przeznaczenie. W 1886oku, władze miasta podjęły decyzję o utworzeniu w Łodzi dwóch rosyjskojęzycznych gimnazjów, męskiego i żeńskiego. Szkoła dla dziewcząt została zbudowana przy ulicy Pomorskiej 16 i oddana do użytku w 1903 roku a drugi obiekt, dzisiejsze III LO, powstało na ul. Sienkiewicza Pierwotnie obecne IV LO mieściło się w pomieszczeniach przy ul. Cegielnianej nr 64 (dziś ul. Jaracza 28) jako Żeńskie Rosyjskie Gimnazjum Rządowe. Do gmachu, który miał być bankiem, przy dawnej ul. Średniej (ob. ul. Pomorska), została przeniesiona w 1903 r. Naukę pobierały głównie dziewczęta z rosyjskich rodzin urzędniczych. Projektantem obszernego neorenesansowego gmachu szkoły, ob. IV LO, był łódzki architekt Franciszek Chełmiński- zięć architekta miasta Hilarego Majewskiego. Budynek szkoły pierwotnie miał być bankiem, stąd nietypowy system korytarzy. Architektura gmachu nawiązuje do rozwiązań przyjętych przy budowie gimnazjum męskiego (ob. III LO) przy ulicy Sienkiewicza 46. I w tym projekcie oprócz szkoły zbudowano także mieszkania dla nauczycieli. W okresie międzywojennym w jednej części mieściło się gimnazjum, a w drugiej obradowała Rada Miejska Łodzi, min. w jego auli.

    W czasie drugiej wojny światowej szkoła została zamknięta aby ponownie wznowić swoją działalność edukacyjną po 1945 roku. Od 1959 roku w gmachu szkoły rozpoczęły się koedukacyjne zajęcia. Od wielu lat gmach szkoły. W trakcie długoletniej działalności szkoły jej budynek wymagał wielu prac remontowych, a jedną z takich dużych robót budowlanych było przeprowadzenie remontu szkolnej auli. Można było to wykonać po zebraniu odpowiednich środków finansowych przez łódzką gminę a roboty budowlane przeprowadzono na podstawie zachowanych dokumentów, zdjęć i projektu