Fabryczna 21 budynek
Ul. Fabryczna 21 remont konserwatorski elewacji i dachu
Zakończyliśmy remont konserwatorki elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej oraz dachu budynku przy ulicy Fabrycznej 21 w Łodzi, który stanowi część kompleksu Księży Młyn. Jest to jeden z budynków wzniesionych dla pracowników fabryki Karola Scheiblera nazwanym „majstówką” od zamieszkujących tam majstrów. W ramach prac została odnowiona cała elewacja wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwi wejściowych oraz dach z kominami.
- Inwestycja: Roboty budowlane i konserwatorskie dotyczące budynku przy ulicy Fabrycznej 21 w Łodzi
- Typ obiektu: Budynek mieszkalny, wielorodzinny wpisany do rejestru zabytków nr A/94
- Opis: Przeprowadzenie prac remontowych i konserwatorskich elewacji (wraz z wymianą stolarki okiennej, wymianą/restauracją drzwi zewnętrznych oraz dachu (wraz z wykonaniem nowych kominów)
- Technologia: Budynki pofabryczne kompleksu Księży Młyn wykonane z cegły
- Klient: Wspólnota Mieszkaniowa Fabryczna 21, ul. Fabryczna 21 90-344 Łódź
- Status: Prace zakończone
- Zakres prac: Roboty budowlano-konserwatorskie w zakresie elewacji, roboty rozbiórkowe, budowlane, obróbka blacharska, wymiana stolarki okiennej, wymiana – odtworzenie drzwi wejściowych, naprawa i uzupełnienie detali architektonicznych. Roboty budowlano – konserwatorskie w zakresie dachu, roboty rozbiórkowe, odgrzybianie, zabezpieczenie i uzupełnienie więźby dachowej, docieplenie, wykonanie nowych kominów, wymiana pokrycia dachu, wymiana orynnowania, wymiana okien dachowych i oddymiających.
Budynek przy ulicy fabrycznej 21 wchodzi w skład zespołu domów robotniczych zbudowanych w latach 80. XIX w. będącego częścią historycznego kompleksu przemysłowego Księży Młyn założonego przez Karola Wilhelma Scheiblera, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/44 (wpis obszarowy) decyzją z dnia 20.01.1971 r. Budynek wybudowano z myślą o lokalach mieszkalnych dla majstrów, nazwano go „majstrówką” Wiadomo z ustnych przekazów okolicznych mieszkańców, że w domu tym mieszkał lekarz zakładowy i dozorca, mający pieczę nad posesją. Budynek założony na planie równoległoboku o wymiarach 53,27 x 15,60 m, o prostym korytarzowym układzie pomieszczeń z 32 mieszkaniami jednoizbowymi i 15 dwuizbowymi na poszczególnych kondygnacjach i 2 mieszkaniami na poddaszu, zachowującymi dawny podział na izby. Mieszkania były wyposażone w przewód